Jak třídit odpad?
Jste jedničky. To jste určitě už dávno věděli. Ale v čem vlastně?
My Češi jsme jedničky ve třídění. Kdybychom mohli, vytřídíme i vlastní rodiče. Až pro 72% z nás je recyklace odpadu samozřejmost.
Velkou zásluhu na tom má i dostupnost barevných kontejnerů - každý z nás je má v průměru sto metrů od domova.
Ve třídění papíru, plastu a skla jsme profíci. Často ale tápeme ve třídění kovů, elektroodpadu, baterií a bioodpadu. Kde tedy máme své rezervy? Pojďme se podívat.
Papír (modrý kontejner)
Modrý kontejner asi není třeba déle představovat, přeci jen jsme dle statistik schopni vytřídit až 90% papíru. Patří sem staré noviny, časopisy, sešity, papírové krabice, papírové obaly.
Můžete sem dát i papíry, co na sobě mají lepenku nebo ty sepnuté sponkou. Obálky s fóliovým okýnkem také nejsou problém. Nové technologie už si také poradí s obaly od vajíček a ruličkami od toaletního papíru, které jsou už z několikrát recyklovaného papíru.
Naopak do něj netřídíme knihy (především jejich vazbu), jakékoliv účtenky a rozhodně ne dětské pleny! Ani špinavé, mastné papíry. Fotky, jednorázové kelímky od kávy, papírové kapesníky a ubrousky do kontejneru také nepatří.
Co je důležité a na to nezapomínejme - krabice rozložit nebo rozříznout, aby zabíraly co nejmenší prostor. Platí tak i pro další typy odpadu.
Plast (žlutý kontejner)
Co patří do žlutého kontejneru? Jsou to sáčky, fólie, pet lahve, obaly od pracích a kosmetických prostředků, kelímky od mléčných výrobků, obaly od CD a tak podobně. Jelikož plastové lahve zabírají nejvíc prostoru, je důležité je sešlápnout a co nejméně zmenšit jejich objem. Můžeme sem také vhodit pěnový polystyren, ale jen v menších kusech.
Jsou věci, u nichž se při třídění drbeme na hlavě - mezi nimi jsou i různé druhy sáčků.
Do žlutého kontejneru netřídíme znečištěné či mastné sáčky, ani ty, které jsou částečně hliníkové (od chipsů atd.) Ty patří do směsného odpadu.
Papírové sáčky patří do modrého kontejneru na papír. Pokud jsou z voskovaného nebo křídového papíru, patří do směsného odpadu. Sem také patří sáčky z kombinovaného materiálu, který se nedá oddělit, jako jsou sáčky od koření a polévek.
Stejně tak do směsného odpadu patří celofán, i když intuitivně bychom asi zamířili do žlutého kontejneru - není tomu tak, nelze ho recyklovat.
Sklo (zelený kontejner)
Do zeleného kontejneru házíme barevné sklo - týká se to skleněných lahví, nebo tabulkového skla z oken a dveří. S průhledným sklem (zavařovací sklenice, skleničky na nápoje) pak zamiřte do kontejneru bílého.
Do kontejnerů na sklo nepatří rozbitý a nepotřebný porcelán (s hrnečky běžte do směsného odpadu), drátované sklo a sklobeton, autoskla, plexisklo, skelná vata, zrcadla a laboratorní sklo.
Elektroodpad (červený kontejner)
Sem patří především malá elektronická zařízení, jako jsou rádia, klávesnice, drobné gadgety k počítači, telefony, fény a baterie. Naopak větší elektroniku zavezte na sběrný dvůr. Má to logiku - dokážete si představit, jak do malého kontejneru házíte pračku, ledničku nebo televizi?
Kovy (šedý kontejner)
Zatím ho nenajdeme úplně všude, ale i šedý kontejner se v našich městech vyskytuje čím dál více. Sem třídíme plechovky, kovové obaly a víčka od sklenic. Neházíme sem malířské barvy, obaly od nebezpečného odpadu, domácí spotřebiče, pánve nebo hrce.
Oleje a jedlé tuky
Naše babičky dříve lily zbylý olej po vaření do záchodů, dnes ale víme více. Tento olej pak ucpává městské kanalizace (pamatujete, co se stalo v Londýně?) Nejlepší je přelít olej do nádoby (například PET lahve) a donést ji na sběrný dvůr.
Od roku 2020 mají obce povinnost zajistit kontejnery pro sběr kuchyňských olejů a tuků, jejich recyklace by tak měla být zase o něco jednodušší.
Motoristé, pokud nevíte, kam s vyježděným olejem, vždy ho můžete donést do sběrny nebezpečného odpadu. Výrobci motorových vozidel mají ale povinnost olej převzít a zlikvidovat nebo recyklovat, vždy tedy můžete zamířit za nimi.
Pokud si nejste jisti, kam který odpad patří, vydejte se na sběrný dvůr. Proškolená obsluha vám ráda poradí nebo od vás odpad rovnou převezme.
kam pokračovat: čištění interiérů aut, úklid Plzeň
Časté otázky a odpovědi (FAQs)
Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.
Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu